Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 maja 2022 r.
14:18

Lubelskie winnice zdobywają rynek. Święto wina, czyli degustacja z historią w tle

Był przemarsz z figurką św. Urbana - patrona winiarzy, zamkowi halabardnicy, wystrzały, Czarna Dama, orkiestra dęta oraz stoiska najlepszych winnic Małopolskiego Przełomu Wisły. Niedziela to ostatni dzień XII Święta Wina. Wydarzenie przyciąga turystów z całego kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla smakoszy białych, różowych i czerwonych trunków, organizowane w Janowcu święto to wyjątkowa okazja pozwalająca na delektowanie się wyrobami lokalnych winnic z całego Powiśla i nie tylko. A to wszystko w okazjonalnej, niezmiennej od lat cenie - 5 zł za kieliszek. Zainteresowani zakupem całych butelek, muszą liczyć się z kosztem rzędu 50-60 zł. Wśród oferowanych gatunków: riesling, pinot noir, muscat, chardonnay i wiele innych.

Na janowieckim zamku swoje produkty wystawiła w tym roku m.in. Winnica "Mały Młynek" w Bronowicach (gm. Puławy). To jedna z pierwszych winnic na puławskim Powiślu. Swoje wytrawne wina produkuje tutaj już od blisko 20 lat.

– Gdy zakładaliśmy winnicę, sąsiedzi mówili, że zwariowałem. Nikt nie wierzył w to, że nam się uda. Dzisiaj mamy hektarową plantację z 5 tysiącami sadzonek, z których wytwarzamy rocznie ok. 8 tys. butelek. Wszystkie trafiają do indywidualnych odbiorców – mówi Marek Kwaśniak, właściciel. – To jest nasze hobby, pasja, dlatego w produkcję wkładamy całe serce – podkreśla.

Bronowicki przedsiębiorca należy do współzałożycieli stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły i twórców janowieckiego święta. – Pamiętam, że na samym początku, każdy z nas wytwarzał niewiele. Przywoziliśmy na święto po 20-25 litrów. Wino wyprzedawało się do godz. 14. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej – dodaje nasz rozmówca.

Koneserów zaprasza także "Winnica Rubinowa" z Ożarowa koło Opola Lubelskiego. – To nasza rodzinna tradycja, która jest z nami od jakiś trzydziestu lat, ale na większą skalę produkcją wina zajmujemy się od czterech. Mamy 8 gatunków win, od wytrawnego do słodkiego. Polecamy zwłaszcza białe – zachęca Arkadiusz Rogowski, współwłaściciel.

– Nam najbardziej smakowało wino różowe, Rosemary, półwytrawne, chyba z winnicy "Mickiewicz" – przyznaje pani Anna, która razem z siostrą Alicją, przyjechała do Janowca z Kruszwicy koło Torunia. – Jesteśmy na wakacjach w Kazimierzu Dolnym i postanowiłyśmy skorzystać z okazji. Żałuję tylko, że nie zdążyłyśmy na pochód – dodaje.

Tradycyjny orszak z figurą św. Urbana, Czarną Damą i butelkami z rocznika 2021, na dziedzińcu pojawił się w sobotnie południe. Muzycznie przywitała go Puławska Orkiestra Dęta. Muzycy z "Domu Chemika" umilali czas świętującym, serwując wiązankę polskich i zagranicznych hitów z różnych lat.

Uczestnicy święta wizyty w Janowcu nie żałowali. – Pierwszy raz tutaj jestem i muszę przyznać, że jest bardzo fajnie, przyjemnie. Dla mnie to nowe doświadczenie. Tyle winnic w jednym miejscu robi wrażenie – mówi pani Bożena z okolic Łukowa, kończąc kieliszek białego wina.

Na miejscu nie brakowało także mieszkańców Janowca. – Ja bardzo lubię wino. Poza tym nasze święto uważam za bardzo dobry sposób spędzenia sobotniego popołudnia. Możemy w końcu w normalny sposób spotkać się ze znajomymi. Za nami trudny czas, więc tym bardziej powinniśmy z takiej możliwości korzystać – mówi pani Magda Tarłowska.

Co ważne, do listy lokalnych winnic w tym roku dołączyła nowa - założona przez janowiecki oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Na zboczach parku zamkowego posadzono już pierwsze rośliny.

– Chcemy odtwarzać te tradycje i kultywować je w historycznym otoczeniu. Skarpy, podobnie jak przed wiekami, znów będą porośnięte winoroślą – zapowiedział Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. O tym, że Polska w przeszłości była winiarską potęgą przypomniał Jarosław Stawiarski. Marszałek województwa, na zaproszenie stowarzyszenia, wziął udział w sadzeniu zamkowych winorośli. Inicjatywę wsparł także wójt Janowca Jan Gędek oraz starosta puławski Danuta Smaga.

Poza nową winnicą, muzeum planuje budowę nowego obiektu, który w przyszłości miałby stanąć w janowieckim parku. Budynek służyłby do produkcji i przechowywania wina, ale nie tylko. W myśl przygotowanej koncepcji, wewnątrz znalazłoby się muzeum winiarstwa oraz restauracja.

Impreza zakończy się w niedzielę ok. godz. 17.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium